NOVÉ INFORMACE / DALŠÍ REVÍRY A DŮLNÍ DÍLA

 
 
HORNICKÝ REVÍR IM DÖRFEL-VE VÍSCE
 
Rozsáhlé území ohraničené osadou Ve Vísce, zahrádkářskou kolonií Na Čihadle/Třešňovka, starou štolou číslo 8, sběrateli přejmenovanou na Stříbrná 2, a první štolou u silnice na Horním konci Krupky a Hornickou stezkou při východním okraji. V mapách je toto území někdy označováno jako Im Dörfel - Víska. Tento revír je velmi starý a silně aplanovaný. Může to být také oblast, kde bylo vedle cínu získáváno i stříbro, čemuž by mohlo nasvědčovat i pojmenování z první katastrální mapy z roku 1843 An der Silberleite (Na stříbrném svahu). Díky intenzivní činnosti J. Škovýry z Krupky (1999b, 2004) tu byly objeveny rudy olova, mědi a zinku včetně supergenní mineralizace. Štola č 8 proslula nálezy zatím největších anatasových krystalů v Krupce (Dvořák 1998).
 

ZOBRAZENÍ NA mapy.cz ZDE

 

 

HORNICKÁ OBLAST UNČÍN-POD HOLÝM VRCHEM
 
Historická hornická oblast se nachází na hřbetu východního a jižního svahu Holého vrchu nad Unčínským potokem na proti hradu Kyšperk. V této oblasti je několik hornických tahů a mohutných odvalů. O tomto území neexistují žádné informace. V údolní nivě jsou zachovalé rýžovnické valy. 
 

ZOBRAZENÍ NA mapy.cz ZDE

 

 

HORNICKÁ OBLAST URANOVÉHO ZRUDNĚNÍ
 
Území JV od Liščího vrchu a V-SV od Holého vrchu, byla v 60.letech 20.století objevena uranová mineralizace. Ta byla následně ověřena povrchovým průzkumem, ze kterého se zachovaly ojedinělé vzorky uranových slíd (Vavřinec 2012 a ). Šlo o zvláštní hornickou epizodu průzkumu uranového zrudnění na strmých křemenných strukturách po nichž se v terénu zachovaly hluboké zářezy.
 

ZOBRAZENÍ NA mapy.cz ZDE

 

 

RÝŽOVIŠTĚ
 
Hlavní rýžoviště, kde se v Krupce rýžovaly cínové rudy, se nachází severně od Křížové cesty na Kalvárii v Bohosudově. V místě se nacházejí zachovalé a v terénu zřetelné prohlubně a další pozůstatky po nejstarší hornické činnosti.
 
Další rýžoviště se nachází v okolí dolní části Unčínského potoka. 
 

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE - RÝŽOVIŠTĚ KALVÁRIE

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE - RÝŽOVIŠTĚ PŘI UNČÍNSKÉM POTOCE

 

 

TECHNICKÁ PAMÁTKA SEJPY
 
Jde o kulturní a technickou památku po dolování cínu a významný doklad dějin hornictví v Čechách. Nachází se východně od trasy lanové dráhy z Bohosudova na Komáří vížku, v rozpětí nadmořské výšky 350m-425m. Sejpy - haldy jsou obvyklého tvaru, sypané z hlušiny bývalých dolů na cín. Z části jsou již narušeny, boční stěny i povrch je neurovnán, sypané z nepravidelné horniny různé velikosti. Celá oblast zahrnuje parcely: pp. 1177, 1182/4, 1182/5, 1182/6, 1196/1, 1196/2, 1196/3, 1196/4, 1374, 1376 a 3520. Sejpy jsou památkově chráněny od 23.9.1964.
 

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE

 

 

TECHNICKÁ ZAJÍMAVOST NAKLÁDACÍ RAMPA RUDNÉ RUBANINY
 
Zbytky nakládací rampy rudné rubaniny, která sloužila k překládce vytěženého materiálu z hornického revíru Knöttel, se nachází na začátku Hornické stezky. V první polovině 20. století byla zřízena kyvadlová dopravy vytěženého materiálu z oblasti revíru Knöttel, a to především z dolů Prokop, Barbora a Václav, která dopravovala tento materiál právě na tuto nakládací rampu, kde se vytěžený materiál přesypával do nákladních automobilů, které jej dopravovali k další úpravě.
 

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE

 

 

POZŮSTATKY TEŽNÍHO ZAŘÍZENÍ DOLU VÁCLAV
 
V předpolí štoly Václav se nacházejí pozůstatky těžního a třídícího zařízení, které sloužilo k vývozu vytěžené rubaniny ze štoly Václav, která se zde třídila na nepotřebnou hlušinu, která mířila na nedaleký odval - dnešní haldu štoly Václav nacházející se přímo pod nosníky lanové dráhy z Bohosudova na Komáří vížku, a na rudu určenou k další přepravě na dnešní Hasičskou cestu, odkud se dále dopravovala k nakládací rampě rudné rubaniny na začátku Hornické stezky nad Krupkou.
 

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE

 

 

HORNICKÝ REVÍR LADUNG
 
Jde o nejmenší a nejméně významný krupecký revír, který se nachází mezi Komáří hůrkou a Liščím vrchem, nad ski areálem Komáří výžka. V nevelkém protáhlém prostoru se nachází řada starých odvalů a zasutých povrchových dobývek nejasného stáří. Celá oblast je značně aplanovaná a nečitelná. Předmětem průzkumu malé těžby byly tenké křemenné žilky s kasiteritem. Mineralogicky je oblast nezajímavá. 
 

ZOBRAZENÍ NA mapy.cz ZDE

 

 

 

 

 

 

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode