14.) Stříbrná štola-štola Matky Boží a další štoly v okolí CENTRA HISTORICKÉ Krupky

 

NA DOLNÍ MAPCE JE PRO PŘEDSTAVU HUSTOTY DŮLNÍCH DĚL V OKOLÍ CENTRA HISTORICKÉ KRUPKY VIZUALIZACE DLE ČESKÉ GEOLOGICKÉ SLUŽBY

 

 

STŘÍBRNÁ ŠTOLA / ŠTOLA MATKY BOŽÍ (GOTTESKINDER STOLLEN) / ŠTOLA č.7 se nachází při výjezdu z Krupky, po levém okraji silnice vedoucí na Horní Krupku. Dobrým orientačním bodem je zde stojící krucifix. Je to jediné důlní dílo v krupském revíru, kde je doloženo, že se zde kromě polymetalických rud, těžilo i stříbro.

Téměř naproti Stříbrné štole, přes silnici, v korytě Krupského potoka ústila ODVODŇOVACÍ ŠTOLA STŘÍBRNÉ ŠTOLY (ŠTOLY MATKY BOŽÍ / GOTTESKINDER STOLLEN). Dnes však již neni patrna.

 

 

 

ŠTOLA č.8 se nachází ve svahu kopce Kalvarinenbergu, asi 100m JV od poslední pravotočivé zatáčky silnice z Krupky do Horní Krupky před zahrádkářskou kolonií Třešňovka. K ukončení těžby cín-wolframové rudy na štole s rozměry jejího ústí 1,2x0,6m došlo v 19. století. Štola byla zabezpečena při průzkumu důlních děl v lokalitě Krupka se zaměřením na blízké okolí starého důlního díla Stříbrná štola (štola 7, Gotteskinder) a odvodňovací štolaa a navržení způsobu zabezpečení zjištěných důlních děl v roce 2011.

 

 

 

ŠTOLA č.9 se nachází na konci ulice Horská, po pravé straně ve svahu, těsně nad posledním domem této strany ulice. Jde o menší štolu, s profilem jejího ústí 1,2x0,6m. K ukončení prací zde došlo v 19. století. Těženy zde byly především cín-wolframové rudy. Na základě analytických výsledků z roku 1959 je vyčíslena jen kovnatost Sn a W ve štole Lukáš, výpočet zásob nebyl proveden. Vyraženo 228 m chodeb a překopů, pro nebilančnost žíly byla ražba štoly ukončena.

 

ŠTOLA č.10 se nachází po levé straně cesty z Krupky na Knetl (zelená turistická trasa), zhruba 75m před v mapách značeným Žabím jezírkem. Těžili se zde cín-wolframové rudy do konce 19. století. Dnes se štola v zarostlém okolí projevuje jen jako mírný, nevýrazný propad.

 

 

Toto byl poslední bod zastávky na Virtuální naučné stezce Krupským hornictvím. Odtud se již budeme vracet zpět, do centa Městské památkové zóny, odkud jsme vycházeli. Máme dvě možnosti.

První možností je, sestupovat zpět dolu po hlavní asfaltové silnici (Pozor, bývá zde značný provoz) do samotného centra "staré Krupky". Projdeme kolem "točny autobusů", od které jsme vystupovali ke Stříbrné štole a pokračujeme po hlavní silnici stále z kopce dolu. Zde již vstupujeme do zástavby "staré Krupky". Po pravé sraně mineme mezi domy s č.p. 126, 243, 231 a 347 dříve stávající kostel Všech svatých a klášter Františkánů, z nějž dodnes zbyl jen minimáně zatelný zbytek zdi kostela zastavěný mezi domi. Dále projdeme místem, kde stávala Horní Krupská brána a po zhrba 540 metrech chůze dojdeme k bývalému Krupskému pivovaru, jenž leží po pravé straně silnice,pod křižovatkou s odbočkou do ulice Střelecká stezka. Zde se napojuje opět zelená turistická značka a po nějakých 150 metrech chůze stojíme před Muzeem, odkud jsme začínali náš okruh.

Druhou možností je vydat se od STŘÍBNÉ ŠTOLY starou zarostlou úvozovou cesto do kopce jihozápadním směrem, čímž obejdeme obkliku hlavní silnice vedoucí z Krupky do Horní Krupky a po zhruba 150 metrech vyjdeme opět u této silnice na začátku zahrádkářské kolonie Třešňovka. Na první odbočce cesty z hlavní silnice doleva, sejdeme na tuto cestu (MĚROVKA KALVARIENBERG) k zahrádkám. Projdeme po okraji zahrádkářské kolonie a u první uličky do prava mezi zahrádky se k nám přidá zelené místní vycházkové značení. V tomto místě se dáme doprava a po 10 metrech chůze se před stromem (se směrovkami) dáme doprava. Držíme se zeleného místního vycházkového značení a po zhruba 100 metrech od zahrádek se dostanme k rozcestí. Zde doporučuji pokračovat rovně, aby jsme po dalších asi 130 metrech došli na nádhernou VYHLÍDKU KALVARIENBERG, s lavičkou pro odpočinek, dřevěným křížem vypínajícím se nad samotnou Městskou památkovou zónou v Krupce, s nádhernými výhledy jak do této památkové zóny, tak i na české středohoří. Odtud se vrátíme k poslednimu rozcestí, u nějž se dáme doleva a přes louku budeme pokračovat po zeleném místním vycházkovém značení. Na konci louky, u lesa, narazíme na starou lesní cestu. Zde se dáme opět doleva a po této lesní cestě, stále se držíc zeleného místního vycházkového značení, sestupujeme dolu lesem, obcházejíc vrchol Kalvarienbergu. Po asi 450 metrech se ocitáme u zbytků EFFENBERGROVY KAPLE. Odtud již je to jen 60 metrů cesičkou mezi domi (často bývá zarostlá) aby jsme vyšli v ulici Na hradbách. Kdyby jsme se zde dali doprava, dijdeme za chviličku přímo ke hradu Krupka. Mi se zde vžak dáme doleva a po dlších 60 metrech dojdeme přímo na hlavní silnici v Husitské ulici. Zde se dáme doprava a po 90 metrech stojíme před Muzeem, odkud jsme začínali náš okruh.

 

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode