2.) DŮLNÍ REVÍR STEINKNOCHEN a Dědičná štola Dürrholz

DŮLNÍ REVÍR STEINKNOCHEN je historicky nejvýznamnějším krupeckým důlním revírem, který se nachází severně od města v prostoru od štol DÜRRHOLZ a MARTIN na jihovýchodě, až po silnici z Horní Krupky na Komáří vížku na severozápadě. Zde revír STEINKNOCHEN sousedí s REVÍREM na KOMÁŘÍ HŮRCE, který je vlastně jeho pokračováním. Hlavní žílou revíru STEINKNOCHEN, byla greisenová ŽÍLA LUKÁŠ (LUXER GANG) a její odžilky. Téměř až do konce 18. století probíhala těžba ŽÍLY LUKÁŠ četnými jámami, ale jen s malým plošným rozfáráním. Funkci dědičné štoly obstarávala ŠTOLA DÜRRHOLZ, o které bude pojednáváno o článek později.

Celý revír STEINKNOCHEN je hustě poset pozůstatky po dolování cínu od nejstarších dob, až do konce 18., popřípadě počátku 19. století. Jak je dobře patrné ze starých důlních map, i současných leteckých laserových skenů, hustota těchto pozůstatků - zejména těsně vedle sebe ležících zabořených ústí šachet (pinek) a štol a okolních hald - je zde vůbec největší v celém českém Krušnohoří a je unikátní i v nadregionálním měřítku.

Při terénním průzkumu byly v roce 2012 v prostoru pod silnicí na Komáří vížku zdokumentovány výrazné terasovité odvaly s rozsáhlými horními plochami přibližně čtvercovitého tvaru o rozměrech 40x40 m. Pozůstatky zasunutých jam jsou spíše na okrajích, nebo v rozích těchto odvalů. Pod některými z odvalů jsou patrné  zbytky starších hald bez jam. Někdy jsou na plošinách i mladší jámy se samostatným menším kruhovým odvalem. Velikost odvalů se blíží velikosti starých důlních polí uvedených v krupeckém horním řádu z roku 1487 (36x36, resp. 72x36m), takže se může jednat o naprosto mimořádnou lokalitu se zachovalými středověkými důlními poli, které nebyly dosud jinde nalezeny.

Východní částí revíru STEINKNOCHEN probíhá STARÁ HORNICKÁ STEZKA mezi Krupkou a Horní Krupkou, o níž si povíme něco více v bodě č. 12.).

 

NA DOLNÍ MAPCE JE PRO PŘEDSTAVU HUSTOTY DŮLNÍCH DĚL V DŮLNÍM REVÍRU STEINKNOCHEN VIZUALIZACE DLE ČESKÉ GEOLOGICKÉ SLUŽBY

 

DĚDIČNÁ ŠTOLA DÜRRHOLZ, též zvaná DUŠLOVKA, patřila mezi nejvýznamnější krupecká důlní díla. Leží právě v důlním revíru STEINKNOCHEN. Štola vnikla pravděpodobně v 60., nebo 70. letech 15. století. Ústí štoly leží pod silnicí Krupka-Horní Krupka ve výšce 509 m.n.m. v místech, kde byla později zřízena halda štoly Martin. Její průběh je znám pouze částečně z mapy Valentina Zechela z roku1704 a větší část můžeme pouze odhadovat podle indicií v mapách a písemném materiálu. Je však známo, štola vedla přibližně severovýchodním směrem a prostoru pod Komáří vížkou dosáhla v polovině 16. století. Pravděpodobně se jednalo o dvě spojené štoly, první začínala právě na výše uvedeném místě a po 636m navazovala komínem na druhou posazenou o 91m výše. Štola DURRHÖLZ, která dala celé soustavě jméno, sledovala nejen mohutnou ŽÍLU LUKÁŠ, ale i další rudné žíly a zároveň podsedávala starší důlní díla, která odvodňovala. Z ústí této štoly neustále vytékal vydatný pramen vody a proto poté co dosloužila svému původnímu účelu, byla zde zřízena vodárna, která zásobovala vodou nejen Krupku, ale i část nedalekých Teplic. U vodárny rostl velký buk a z tohoto důvodu místní usedlíci toto místo nazývali "U vodního buku" a nedaleko odtud přes silnici také stával hostinec stejného jména. Jako upomínku na staré dolování v tomto místě byla v roce 1884 zde položena kamenná deska s nápisem: "Erbstolln in dörrenHolze betrieben 1487, gewältigt 1794 . . .  Glück auf! 1884“. Rok 1487 byl podle zřizovatelů desky, místních usedlíků, rokem založení  štoly. Tato deska je dnes uložena v muzeu v Krupce. V současné době jsou na tomto místě ještě patrné zbytky bývalé vodárny, ze kterých stále vytéká voda nasbíraná štolou DÜRHOLLZ ze starých důlních děl. Okolí štoly a vodárny bylo nejvíce poničeno, když byl ve druhé polovině 20. století u nedaleké štoly MARTIN prováděn podzemní průzkum. Stará vodárna však utrpěla i nedávným budováním prohlídkové štoly MARTIN, kdy pozůstatek její nadzemní  části byl částečně zasypán a podzemní část  byla pravděpodobně zasypána zcela. Turistická Příhraniční hornická naučná stezka vedoucí údolím Horského potoka od hradu Krupka se tomuto zajímavému místu zcela vyhýbá a asi 200 metrů pod bývalou vodárnou se odklání k zahrádkářské kolonii Třešňovka a odtud vede po silnici směrem na Horní Krupku. Trasa stezky se sice prodloužila, ale oči turistů zůstanou ušetřeny pohledu na velký nepořádek, který je kolem této kdysi významné štoly. Místo historicky zajímavého místa si tak turisté mohou prohlédnout "jistě neméně zajímavou zahrádkářskou kolonii". 29. ledna 2015 byla dědičná štola DÜRRHOLZ prohlášena za Kulturní památku.

 

 

Umístění dědičné štoly Durrholz a rozložení dalších okolních štol dle vizualizace České geologické služby

 

Průběh dědičné štoly Dürhollz

 

Zavalené zbytky bývalé vodárny a portálu dědičné štoly Dürrholz

 

Bývalý portál štoly Dürrholz

 

Kamenná deska od štoly Dürrholz v muzeu Krupka

 

Vodní buk

 

Dále budeme pokračovat k naučnému bodu č. 3.) PROHLÍDKOVÁ ŠTOLA STARÝ MARTIN. Od výtoku z bývalého portálu štoly Dürrholz se dámě doprava, kde obejdeme navážku ze štol Martin a podél níž vyjdeme do kopce k silnici Krupka-Horní Krupka. Na silnici se dáme do leva směrem na Horní Krupku a po dalších šedesáti metrech dojdeme k prohlídkové štole Starý Martin.

 

mapa převzata z mapy.cz

 

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode