9.) DŮLNÍ REVÍR MÜCKENBERG (KOMÁŘÍ vížka) - Velká pinka a důl Glatz

 

DŮLNÍ REVÍR MÜCKENBERG (KOMÁŘÍ vížka) - Podobný charakter jako revír Steinknochen má i celý zalesněný prostor nad silnicí z Horní Krupky směrem ke Komáří vížce, který je rovněž vyplněn obrovským množstvím pozůstatků po těžbě cínových rud v době do 18. století,  nebo pčátku 19. století. Těžba se podle uspořádání rliktů soustřeďovala zejména na žíly směru SV-JZ. V prostoru se nachází desítky hald různých rozměrů, pinky v místech starých šachet (například WILHELM, NEUTSOGLER,MANSCHWEDUS, OBERSCHACHT, EGIL, DOBIAS aj.), i ústí řady štol.

Hlavní centrum revíru leželo přímo pod vrcholem Komáří vížky, kde se dodnes nachází největší povrchový pozůstatek po dolování v okolí Krupky - tzv. VELKÁ PINKA, chráněná od roku 2014 jako Kulturní památka. O této pince si povíme více o článek níže. Už od konce 15. století byla do tohoto prostoru ražena dědičná štola DÜRRHOLZ, později štoly ANTONÍN, JOSEF a MARTIN a po 2. světové válce štola 5.KVĚTEN. Poblíž jihozápadního okraje VELKÉ PINKY pracovala v minulosti řada dolů (napr. GLATZ, MÜNTZER, NIKOLAJ aj.), z nichž nejvýznamnější byl  DŮL GLATZ, založený v 80. letech 17. století, v místech starších prací. O DOLU GLATZ si povíme něco více o dva články níže.

Také severovýchodně od VELKÉ PINKY se zachovaly relikty starých těžebních jam, místy tvořící náznaky důlních polí, seřazených do lineární struktury směru SV-JZ.

 

NA DOLNÍ MAPCE JE PRO PŘEDSTAVU HUSTOTY DŮLNÍCH DĚL V DŮLNÍM MÜCKENBERG VIZUALIZACE DLE ČESKÉ GEOLOGICKÉ SLUŽBY

 

Řez historickým hornickým revírem "Komáří vížka"

 

VELKÁ PINKA leží jen pár metů severozápadním směrem od samotné Komáří vížky. Jde o největší povrchový pozůstatek po dolování v okolí Krupky. Tato oválná pinka s plochou asi 5000 m2 a hloubkou až 75m, vznikla jako důsledek povrchové i podzemní těžby asi 140x45 metrů velkého greisenového pně, který obsahuje ipregnace kasiteriru a kyzů (chalkopyritu a pyritu). Pod okrajem pinky v hloubce 2-10m je náznak ochozu, ktrý může být původním dnem (patrem) povrchově vytěženeho prostroru. V nejhlubších částech je pinka obtížně přístupná, její členité dno má několik výškových úrovní a jsou v něm patrné relikty po selektivně vybraných rudných polohách. Část dnešního dna vznikla patrně propadem vytěžených prostor, o čemž svědčí velké skalní bloky na dně nejhlubších částí. V minulosti byla pinka podfárána několika patry štol. Pinka je od roku 2014 chráněná jako Kulturní památka.

 

DŮL GLATZ / JÁMA GOPPEL / GOPPELSCHACHT nacházející se pár metrů jihozápadně od VELKÉ PINKY, byl založený v 80. letech 17. století, v místech starších prací. Tento důl, zvaný též GÖPELSCHACHT, čili ŽENTOUROVÁ ŠACHTA, byl vůbec nejhlubším v krupeckém revíru, dosáhl hloubky až 200m. Při průzkumu v letech 1955-1960 byl důl GLATU částečně vyzmágán a ve zbytcích pilířů s kasiteritem a sulfidy byl ověřen obsah 1% Sn a 1% Cu. V současnosti je okolí jámy aplanováno a její ústí připomíná pouze mohutnější odval v pravo od cesty u poslední zatáčky pod Komáří vížkou.

 

Severně od Velké pinky, v oblasti od hlavní silnice do Fojtovic až po Fojtovickou pláň, se táhne řada mělkých dobývek, jam, pinek a odvalů. Tyto dobývky patří k vůbec těm nejstarším v revíru Mückenberg. Jednu z nich, JÁMU DITRICH, můžeme nalézt pár metrů severně od stanice horské služby. Nachází se v relativně travnaté oblast, takže je v terénu dobře pozorovatelná.  Mezi dalšími známími jámami v této oblasti, jsou např. jáma Alter Schacht, jáma Tage Schacht, jáma Saigenes Brühgesenk, nebo jáma Unterer Nikollaier.

 

 

 

Dále budeme pokračovat k naučnému bodu č.10.) Důl Egill, Oberschacht, Oberer Windfang. Z vyhlídkové plošiny na Komáří vížce se dáme její pravou stranou J-JZ směrem dolu na Horní Krupku. Zde není v podstatě žádná cesta, ale dá se zde procházet křížem krážem a poznávat oblasr REVÍRU KOMÁŘÍ HŮRKA, se spoustou dobře viditelných pinek, odvalů a propadlin. Je zde i několik dobře patrných komínů šachet, či portálů štol. Tuto oblast můžeme v podstatě procházet v rozmezí od silnice z Horní Krupky na západě až po lanovou dráhu na východě v šířce cca 500 metrů a od vrcholu Komáří vížky na severu po cestu na Ski areál Komáří vížka, či silnici z Horní Krupky na jihu v délce až 300 metů.

 

mapa převzata z mapy.cz

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode